içimdeki yolculukta,Somuncu Baba (Hamid Hamidüddin)

İçimde ki yolculuk da somuncu baba..

Darendeye ayak bastığımda sabahın  beşbuçuğuydu.Sırtımda çantam giden otobüsün arkasından baktım,her şey uykudaydı,birkaç otobüs birkaç araba sesi,sabahın sessizliğini bölüyordu.

Bütün dükkanlar kapalı,nerde,nasıl konaklayacağımı düşünürken,heyecanlıydım,yeni bir mekanı keşfetmenin  heyecanının  yanında,ne zamandır görmek istediğim ,yaradanı çok seven,yaradanın çok sevdiği  Somuncu babaya yakın olmanın heyecanı başkaydı.

Darende ,Doğu Anadolu bölgesinde,Malatya’nın şirin bir ilçesi. Geçmişte ,Timelkia,Tiranda, Tiryandafil,Derindere  isimleriyle anılmış daha  sonraları  Darende olarak söylenmiş.

Sabahın erken bir saati  olması nedeniyle  münibüsler henüz çalışmaya başlamadığ için 2km uzak olan somuncu babanın mekanına bir taksi ile ulaştım.

Engin,derin bir sessizlik..
                                              
Tohma çayının buz gibi suyuna bakarken,ağaçların,toprağın,çiçeklerin nefesini duyduğumu hissettim..hava serindi,bu huzurlu enerjinin içine doğru yürürken,kuş cıvıltıları karşıladı beni.

Kuşlar ,tohma çayının ahenkli sesiyle hem sabahı kucaklıyor,hem de bana hoş geldin diyorlardı sanki..

Merdivenlerden çıkıp ,Somuncu babanın bahçesine ulaştığımda,ağaçların havuzda yansıyan gölgeleri mekanın gizemini çoğaltıyordu.Somuncu babanın mekanı,dimdik duran minik bir dağın eteğine yaslanmış,huzurla uyuyordu..

Kuşların artan cıvıltılarıyla,içeri girip selam verdim.Heyecanım,keşfetmenin tadıyla karışmıştı,kırmızı halının üzerinde oturdum..kırmızı halı ol’dum...
                                                
Zaman durmuş muydu,zaman benim içimde miydi,ben zamanın içinde miydim? bilmiyorum..böyle an’larda zaman kavramı kayboluyor..

Biraz çevrenin keşfi için dışarı çıktığımda soğuk havayı daha çok hissettim,takviye kıyafetler giyerek, Tohma çayının kenarında,yürüyüşüm başladı..

İçimdeki yolculuğum her adımımda daha çok büyüyordu..neden buradaydım?

-yakın olmak için.

-sevilene,sevene yakın olmak..

-OL’mak..
                                           
İçsel yolculuğumda,yürürken bana rehberlik eden kuşlardı.kuşların cıvıl cıvil sesleri arasında,Tohma çayının salına salına akışını izleyerek,  balıklı kuyuya ulaştım.İki tane kuyu içerisinde karınlarını doyurmaya çalışan balıklar,sabah kahvaltılarını ediyorlardı.

Balıklı kuyuların biraz ötesinde , Somuncu babanın hak ile buluştuğu Çilehanesine girdiğimde garip bir hüzne büründüm.Bu küçücük mekanda otururken,insanın gönül dünyasının ne kadar çok büyüdüğünü hissetmenin,büyüsünde büyülendim.

                                              
Sessizliğin devam ettiği tamamen huzur kokan kanyonda,Tohma çayının kenarında oturdum.Ne zamandır bu kadar çok kuş cıviltısı duymamıştım.Teknolojinin içinde ne kadar çok kaybolduğumu düşündüm..

                                                 
İnce belli bardakta ,sıcak bir bardak taze çay içerken,sabahın erken saatlerinden beri yaşadıklarımı,hissettiklerimi ,düşüncemde tazelerken ki,  damağımda bıraktığı tad..kelimelerin kifayetsiz kaldığı an’lardan biriydi..
                                           
Sabah güne,gün öğleye kavuşmak için ilerlerken,kudret havuzu yakınlarında bir kaz ailesiniz buz gibi suda yemek peşinde koşmalarını izlemek keyifli anlarındandı Somuncu babanın.. sabahın çok erken saatinde burada olmanın tadı çok başkaydı..

Saatler ilerledikçe artan kalabalık, gülümseyen,huzur dolu insanların arasından sıyrılıp,kırmızı halının üzerinde  kırmızı halı OL’duktan sonra ..Somuncu babaya veda ettim.. Sabah taksiyle geldiğim yolu,içimde biriktirdiğim Somuncu babanın enerjisiyle yürüyerek  alırken, içimdeki yolcu çok mutluydu..çok huzurluydu..sürekli şükrediyordu..
                                                                                                        
                                              mavitoprak
                                             

                                                                                                                     
                         (1331-1412)
          Somuncu babanın Talebeleri
 • Hacı Bayram Veli (Ankara)
 • Halil Taybi (Darende)
 • Baba Yusuf Hakiki (Aksaray)
 • Akşemseddin Beypazarı (Göynük)
 • Ömer Dede (Göynük)
 • Hızır Dede (Bursa)
 • Akbıyık Sultan (Bursa)
 • İnce Bedreddin (Darende)
 • Yazıcıoğlu (Gelibolu)
 • Şeyh Lutfullah (Balıkesir)
 • Şeyhî (Kütahya)
 • Şeyh Üftade (Bursa)
 • Aziz Mahmud Hüdayi (İstanbul )
 • Muslihiddin Halife İ(skilip)
 • Uzun Selahaddin (Bolu)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !