içimdeki yolculukta,LADİKLİ AHMET AĞA
Türkiye’min en güzel illerinden Konya’yı keşfediyorum,manevi iklim Konya sokaklarında insanın yüzüne çarpıyor sık sık..Ladikli Ahmet ağayı okuduğum bir kitaptan sonra,yüreğime Ladikli Ahmet ağayı ziyaret etmek düşmüştü,onu mekanında görmek bu lezzeti yaşamak istiyordum..

Ladik, Akşehir yolu üzerinde, Konya’dan 55km uzakta idi.Yalnız çıktığım bu içsel yolculuğumda Zaman ve şartlar,Ahmet ağayı ziyaret edememeyi doğuruyordu. Konya sokaklarını dolaşırken ben,sürekli Ahmet ağaya selam yolluyordum-Ahmet dede şimdi gelemiyorum,bir daha ki sefere yanına uğrayacağım..-Ahmet dede..-Ahmet dede..

Şehirden ayrılmama iki saat kala Mevlana Hz. uğrayıp onu bir kez daha görüp öyle yola çıkmak istedim. Durakta bir taksiye atladım beni Mevlana Hz. götürmesini oradan terminale gideceğimi söyledim.

Bu sırada etrafı izliyor, Konya ya veda ediyordum,içimde Ahmet dedeyi ziyaret edememenin hüznü vardı.Bu hüzün içinde,taksici abiye,Ladiği biliyor musun diye sordum.

Taksici abi, Ladikli Ahmet ağa var orda onun için mi soruyorsun dedi..şaşırmıştım.Konya da Ahmet ağayı pek bilen yoktu,-evet dedim,Ladikli Ahmet ağa,şehrin dışında kalıyor,ulaşımı zor,yalnız olunca gidemedim.Ahmet dedenin hayatı ve yaşadıkları üzerinde konuşurken,taksici abi ,ben seni ladiğe götüreyim dedi..O ana kadar hiç taksiyle gitmeyi düşünmemiştim,şaşkınlığım geçince neden olmasın dedim,evet neden olmasın.. Normal taksi ücretlendirmesinden düşük bir fiyat çıkardı.Allah razı olsun.

Mevlana Hz.ziyaret edip,kendimi Ladik yollarında buldum..inanamıyordum,iki saat sonra bu şehirden ayrılıp gidecektim,iki saat önce Ahmet dedeye gelemiyorum diye selam yolluyordum..bir heyecan içinde Ahmet dedeyi konuşarak geçti Ladik yolları..

Ahmet dede,

1888 yılında Konya da doğmuş,1969 yılında Ladikte vefat etmiş,kendisi istiklal gazisi. Hocası,Hızır A.S.Kanal harekatında savaşırken yaralanmış,Hızır Aleyhisselamla burada tanışmış.

Ahmet dedenin yaşadıklarını hatırlarken ladiğe ulaştık.Küçük şirin bir kasaba Ladik,kasabanın ortasında mezarlıkta kabri.Kabre doğru giderken,hem Ahmet dedeyi ziyaret edebilme heyecanı,hem de bastığım her yerde Hızır A.S dolaşmış olduğunu bilmek,onun bastığı yerlere basıyor olmanın verdiği heyecanı anlatamam..
kabrin yanında selam verip -geldim Ahmet dede..geldim..dedim..Çok şükür.
Çok şükür.
Allah rahmet eylesin veli kuluna..

                                                                                     mavitoprak


Ahmet dede den bir dörtlük,

 HEVÂ-YI NEFSİNE UYMA

Hevâ-yı nefsine uyma, günde ömrün devran eder

Gafil iken erişir mevt, yıkar yumar, viran eder

Niçin ikaz almaň gönül, bu gidenler nere gider

Götürürler ol kabire, ol kabirler mekân ider

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !